Trofeul Carpati si bucuria handbalului

Daca prima zi a fost de inviorare iar a doua zi de incalzire, ultima zi la Trofeul Carpati a fost cea mai frumoasa.

Romania - Brazilia cu sala plina

Polonia – Macedonia in deschidere

Polonia – Macedonia s-a incheiat cu a treia victorie poloneza si Polska a castigat Trofeul Carpati.

Bravo Polonia

Am remarcat-o din nou pe portarita cu numarul 12, Gawlik.

Gawlik 12

Iar de la echipa Macedoniei mi-a placut numarul 33, Ristowska.

Ristowska - Macedonia

Romania – Brazilia cu Polivalenta plina

Duminica a fost plina Sala Polivalenta din Craiova. Iar daca vedeti prima imagine, suporterii polonezi au devenit fanii Romaniei.

Tribuna H

Tribunele au fost pline, se vedea asta chiar de la incalzirea tricolorelor.

Frumos sa joci handbal cu sala plina si cu suporterii alaturi. Echipa Romaniei a fost incurajata inca de la incalzire iar in timpul meciului era deja o atmosfera de mondiale. N-ai fi zis ca e turneu de pregatire.

Meciul a fost foarte echilibrat, prima repriza incheiandu-se cu 2 goluri avans pentru brazilience, chiar daca Yuliya Dumanska a inchis destul de bine poarta.

Yuliya Dumanska

Crina Pintea s-a batut mereu cu apararea adversa.

Crina Pintea

In repriza a doua a intrat Denisa Dedu si poarta Romaniei s-a ferecat si mai bine.

Denisa Dedu

Cristina Neagu a punctat si din actiune si de la 7 metri, inscriind 8 goluri pana la final.

Cristina Neagu

Crina Pintea a inscris si ea 5 goluri, fiind alaturi de Cristina Neagu cele mai bune marcatoare ale Romaniei.

gol Crina Pintea

Romania conducea cu 23 : 21 dar a urmat o eliminare in tabara noastra. Asa ca Brazilia a egalat la 23 cu 2 minute si jumatate inainte de final.

Ultimele 2 minute au fost dramatice, cu atacuri succesive la ambele porti. Insa doar tricolorele au mai reusit sa inscrie si Romania – Brazilia s-a terminat 24 : 23.