A inceput Trofeul Carpati la Craiova cu spectacol si goluri multe

Va spuneam ca abia astept sa inceapa Trofeul Carpati la Craiova. Ei bine, a inceput cu goluri multe, spectacol in tribune si cateva concluzii.

panorama

Brazilia – Macedonia la Trofeul Carpati

Fiind meciuri de pregatire, ambele echipe si-au rulat tot lotul. Totusi diferenta mare de valoare intre fosta campioana olimpica Brazilia si echipa Macedoniei.

Brazilia la Trofeul Carpati

Doar Georgievska, fosta componenta de la Baia Mare ce-a mai luminat jocul Macedoniei. In rest vedetele Braziliei, Amorim, Rodriguez sau Pesoa conducand cu lejeritate jocul.

Brazilia - Macedonia

Romania – Polonia la Trofeul Carpati

Al doilea joc se anunta mai echilibrat, insa socoteala de-acasa nu s-a potrivit cu cea de pe teren.

In prima repriza apararea noastra a fost depasita usor, polonezele marcand din toate pozitiile.

aparare

Diferenta de 8 goluri la pauza a reflectat pofta de atac a oaspetelor si ratarile fetelor noastre.

atac

In repriza a doua a intrat in poarta Yuliya Dumanska si apararea s-a tinut mult mai bine.

Yuliya Dumanska

S-a vazut si pe tabela de marcaj, unde Romania s-a apropiat de cateva ori la 2-3 goluri diferenta de Polonia.

Din pacate ratarile din atac au marit diferenta si meciul s-a incheiat in favoarea Poloniei.

scor final

Spectacol pe teren si-n tribune

Daca spectacolul de pe teren a fost asigurat de golurile multe, in tribune a fost un pic diferit. La primul meci, intre Brazilia si Macedonia, atmosfera a fost ca la teatru, intrerupta de aplauze la reusitele mai deosebite.

La al doilea meci insa, spectacolul din tribune a fost total. Pe de o parte Polonia a avut o galerie inimoasa, formata din militarii brigazii multinationale NATO de la Craiova.

Au cantat, si-au vopsit fetele si s-au bucurat de jocul polonezelor.

prieteni polonezi

Si galeria noastra a fost la inaltime, Sala Polivalenta zguduindu-se la scandarile suporterilor.

M-am bucurat sa vad si mini-suporteri incantati de atmosfera.

mini-suporter

Si chiar familii de suporteri.

familie de suporteri

Asa s-a incheiat prima zi, azi se anunta inca doua spectacole.

In primul meci se intalnesc invingatoarele de ieri, Brazilia si Polonia. In al doilea meci Romania va intalni Macedonia.

Pana atunci insa, va las cu imagini din prima zi a Trofeului Carpati.