Doar egal la finalul meciului dintre Craiova si Braila

Doar egal la final de meci acasa cu Braila, desi craiovencele au condus in 70% din timp.

Spuneam ca este primul test important pentru Craiova deoarece Dunarea Braila a terminat in top 5 campionatul recent incheiat. Iar la nivel de bugete in Liga Florilor brailencele sunt in top 3, cu un buget aproape dublu fata de SCM Universitatea Craiova.

SCM Craiova vs Dunarea Braila

Partea buna este ca handbalistele Craiovei au condus in majoritatea timpului in ciuda arbitrajului dubios.

Partea mai putin buna pentru handbalistele Craiovei a fost ca n-au controlat ultimele 90 de secunde, cand aveau 2 goluri avantaj.

Meci echilibrat in prima repriza, inceput mai bun in partea secunda

Oltencele au deschis scorul, insa au fost egalate de brailence, care au preluat initiativa in primele minute. Ospetele conduceau cu 1 gol, craiovencele egalau si tot asa pana-n minutul 18. Atunci SCM Craiova a egalat si a preluat conducerea.

gol SCM Universitatea Craiova

In minutul 25 era 14 : 10, insa pana la finalul primei reprize Braila a strans scorul la 15 : 14.

scor la pauza

A fost o repriza cu multe eliminari de 2 minute in ambele tabere, dar si cu cateva momente in care craiovencele au pierdut usor mingea.

Craiova s-a remarcat in prima repriza mai ales pe flacuri, prin Katarina Krpez si Dijana Mugosa. In centru s-a evidentiat Claudia Pasca (Constantinescu), marcatoare a 3 goluri.

In repriza secunda hanbalistele alb-albastre au inceput mai bine si in primele 10 minute diferenta era de 6 goluri (21 : 15).

doar egal dupa un meci la indemana Craiovei

A fost repriza Claudiei Pascan (Constantinescu), care a marcat gol dupa gol, unul mai frumos ca altul.

In minutul 48 Craiova ajunsese la o diferenta de 6 puncte (24 : 18), insa a urmat o perioada fara goluri. Braila a revenit la 1 gol distanta, la scorul 26 : 25. SCM Craiova s-a dus iar la 3 goluri diferenta si conducea cu 28 : 25, fiind sustinuta de public.

spectatori la meciul de handbal

In ultimele 90 de secunde diferenta era de 2 goluri (29 : 27), insa oaspetele au reusit imposibilul si au inscris de 2 ori.

Doar egal dupa un meci cu multe goluri

Meciul s-a terminat cu scor egal, 29 : 29, dupa o inclestare cu multe goluri, eliminari de 2 minute si cartonase rosii.

doar egal la final de meci

Mi s-a parut ca arbitrii au tinut cu tot dinadinsul sa fie vedetele partidei, impartind eliminari in stanga si-n dreapta. Insa atunci cand ar fi trebuit sa fie pe faza, ori n-au vazut, ori au fluierat aiurea.

N-am inteles de exemplu cum pentru Craiova se fluiera imediat pasiv, iar pentru Braila se lasa sa jocul sa continue. Si la acordarea loviturilor de la 7 m s-a vazut o diferenta de abordare, dar cu toate astea SCM Craiova a fost mai mereu la conducere.

Lasandu-i in lumea lor pe fluiericii dubiosi, a fost un meci frumos, cu multe goluri. Au fost si multe parade spectaculoase la ambele porti, cu un plus pentru portaritele Craiovei care au parat 2 lovituri de la 7 m. Au fost si goluri de la distanta in poarta goala, dar si ratari la portile parasite de portari.