SCM Craiova pe locul 2 dupa penultima etapa din Liga Florilor

Partida de la Rapid se anunta dificila doar prin prisma oboselii si a deplasarii. Cele 5 goluri diferenta (22 : 27) au reflectat diferenta de valoare intre cele 2 echipe. Rapid este una dintre echipele retrogradate, iar SCM Craiova pe locul 2 a fost mereu o realitate in Liga Florilor.

Rapid

Mult mai echilibrat se anunta meciul de acasa, atat SCM Craiova cat si Corona Brasov avand cate 3 jucatoare convocate la nationala.

SCM Craiova - Corona Brasov

SCM Craiova – Corona Brasov 30 : 23

Din fericire pentru oltence, meciul a fost echilibrat doar in primele 2-3 minute. Apoi SCM Craiova a luat avant si implicit distanta pe tabela, scorul la pauza fiind 17 : 10.

Ba mai mult, in minutul 47 tabela de marcaj a consemnat cea mai mare diferenta de goluri.

11 goluri diferenta

Aceasta in conditiile in care leoaicele alb-albastre au jucat din minutul 10 fara Cristina Zamfir-Florianu. Cris a fost accidentata la un atac al Craiovei si a fost scoasa pe brate din teren.

Impresionant s-o vezi pe Alice Ardean Elisei purtand-o pe brate pe Cris.

La final, cand toata echipa sarea de bucurie in aplauzele suporterilor, Cristina era singura care doar mima miscarile. Am inteles si de ce cand am vazut la final ce genunchi umflat si rosu avea Cris.

SCM Craiova pe locul 2

Cine a marcat golurile care readuc SCM Craiova pe locul 2

Cristina Zamfir-Florianu a marcat un singur gol insa a fost razbunata de colegele ei de echipa.

Ana Maria Ticu (8), Bobana Klikovac (6), Zelika Nicolic (4), Jelena Trifunovic (4), Andreea Pricopi (3), Andreea Maria Radoi (2), Carmen Ilie (1) si Patricia Vizitiu (1) au rotunjit scorul final la 30 : 23.

SCM Craiova pe locul 2 in stil de campioana europeana

Rata ne-a obisnuit cu evolutiile excelente, aceastea propulsand-o in echipa nationala.

Gol Rata

Supriza serii a fost trio-ul iugoslav. Bobana, Zeljka si Jelena au fost una mai „najbolja” decat alta si au inscris 14 goluri impreuna.

Bobana a fost la nivel inalt, ca in mai toate meciurile din ultima vreme.

Bobana Klikovac

Zeljka ne-a obisnuit cu fineturi si executii de exceptie.

Gol Zeljka Nikolic

In schimb Jelena, ministrul apararii, si-a descoperit veleitatile ofensive in meciul cu Rapid. Si, in absenta Cristinei Zamfir a reconfirmat si acasa apetitul ofensiv. Cestitam Jelena!

Jelena Trifunovic in aparare

Moci a aratat acelasi suflet de luptatoare si a marcat de 3 ori.

Gol Moci

Revenind la aparare, Yuliya Dumanska a facut inca un meci mare.

Yuliya Dumanska vs Laura Chiper

In imagine este unul dintre numeroasele dueluri de nationala cu Laura Chiper, majoritatea fiind castigate de Yuliya.

Atunci cand au avut ocazia, Flori Stanciu si Cristina Lung au parat cate o lovitura de la 7 m.

Singura jucatoare de la Brasov care a pus cat de cat probleme craiovencelor a fost Eliza Buceschi.

Eliza Buceschi

Scorul final 30 – 23 putea fi chiar mai mare, dar in repriza a doua Bogdan Burcea a mai odihnit cateva jucatoare. Ocazie cu care le-am revazut la lucru pe tinerele Cristina Lung si Lorena Stoican.

scor final

Atmosfera din Sala Polivalenta la ultimul meci de-acasa

Fiind ultimul meci de-acasa in sezonul 2017-2018, vreo 2000 – 2500 de spectatori au venit sa-si felicite favoritele in Sala Polivalenta Craiova.

public alb-albastru

Devenita deja obisnuinta la handbal, bucuria finala a jucatoarelor impreuna cu suporterii n-a lipsit nici acum din program. Singura diferenta este ca de data aceasta ne-am fotografiat alaturi de jucatoarele noastre cu Cupa EHF.

Blue Legion cu Cupa EHF

Iar dupa meci, comme d’habitude, am tras concluziile la Kasho in stilul Blue Legion.

concluzii la Kasho

Urmeaza ultima etapa din Liga Florilor, in urma careia speram sa le vedem pe handbalistele Craiovei cu medaliile de vicecampioane. Dar pana acolo mai este un pas destul de mare.

Dupa ce Marti au jucat la Rapid si ieri acasa, maine leoaicele au meci la Braila. Din 2 in 2 zile, ca sa tinem minte cum a ajuns SCM Craiova pe locul 2.

Pana atunci va las cu mai multe imagini de la victoria cu Corona Brasov.