Punct mare obtinut de SCM Craiova in Danemarca

Inainte de meciul de la Nykobing, constatam cu amaraciune ca SCM Craiova trece printr-o perioada de accidentari, care-i afecteaza prestatiile. Nici in Danemarca n-am fost feriti, pe lista accidentarilor adaugandu-se Deonise Fachinello. Chiar si asa, SCM Craiova a obtinut un punct mare in Danemarca, egalul la 20 pastrand sanse de calificare.

punct mare in deplasare si romani in tribune

Si mai important insa, este punctul din care SCM Craiova poate reveni spre evolutii mai bune.

Cum n-a fost meciul de la Nykobing Falster

In primul rand n-a fost televizat si nici redat de EHFTV. Nu este prima data cand detinatoarea Cupei EHF joaca pe „neve”. Multumim lui Petrisor Albu, pentru live-ul de pe Facebook. Pe un live text sec n-am fi vazut daruirea de care au data dovada fetele de la SCM Craiova.

Leoaicele alb-albastre n-au scapat inca de blestemul ratarilor de la 7 m sau de tintirea barelor, insa s-a vazut un plus.

Cum a fost meciul de la Nykobing Falster

Cel mai bine s-a vazut la pauza, cand SCM Craiova a preluat conducerea. La final de prima repriza tabela arata Nykobing Falster – SCM Craiova 8 – 9, iar jocul incepea sa semene cu meciul din tur.

In Banie fetele de la SCM Craiova au condus cu 9 – 6 la pauza si au incheiat cu 18 – 12. Practic, atunci au fost 2 reprize identice, cu goluri putine si tactica multa.

Pentru meciul de la Nykobing ne-am rugat sa le tina bateriile si-n repriza a doua. Acolo s-au vazut mereu problemele determinate de subtirimea lotului. Ne-am rugat sa-l tina si pe Petrisor bateria la telefon, ca sa vedem meciul pana la final. Hai ca se poate!

Dar repriza a doua a inceput rau pentru SCM Craiova. Danezele au egalat iar fetele noastre au mai condus doar o data la 9 : 10 in minutul 32. Apoi nordicele au egalat din nou si s-au distantat rapid. Oltencele n-au renuntat insa, chiar daca diferenta de pe tabela s-a dus de mai multe ori la 4 goluri.

A fost 15 : 11 in min. 41, 17 : 13 in min. 48 si 19 : 15 in minutul 53.

7 minute de tinut minte

La 19 : 15 a fost un moment de rascruce, deoarece Jelena Trifunovic a primit inca o eliminare de 2 minute.

Chiar si asa, cu o jucatoare in minus si 4 goluri de recuperat, au venit 2 goluri ale Craiovei. Au marcat Ana Maria Tanasie si Elena Gjorgievska. Cred ca a fost momentul care le-a descumpanit pe nordice, ele reusind totusi sa mai marcheze pentru 20 – 17 in minutul 55:53.

Din fericire pentru noi, a urmat o eliminare si la Nykobing. Bogdan Burcea a cerut inspirat time-out si nu stiu ce le-a spus fetelor, dar au rezultat 2 goluri alb-albastre.

Era 20 : 19 in min. 57:50 si tocmai cand incepeam sa speram la egalare, a venit a treia eliminare la Jelena Trifunovic.

Recunosc ca in acel minut 58:26 m-am gandit ca-i gata soarta meciului. Doar ca fetele Craiovei s-au incapatanat sa creada in sansa lor. N-au primit gol iar Blondie a mai egalat inca o data, 20 : 20, cu 20 de secunde inainte de fluierul final.

Apararea castiga meciurile

Nykobing a cerut time-out imediat dupa egalare. In astfel de situatii, pe langa inferioritatea adversarului, nordicele scot portarul si ataca in 7.

Probabil ca acum le-a fost frica sa nu primeasca gol cu poarta goala si sa piarda meciul. La partida din Banie au primit goluri in ultimele secunde in ambele reprize. Aceste amintiri, dublate de paradele Ekaterinei Dzhukeva si ale Biancai Curment, le-au zdruncinat increderea in ele.

Au atacat in „doar” 6 jucatoare, avand la dispozitie 17 secunde ca sa marcheze. N-au fost de acord cele 5 leoaice alb-albastre ramase in aparare. Craiovencele au reusit sa faca un zid mobil si flexibil pe semicerc iar partida s-a terminat fara ca Nykobing sa mai arunce la poarta. In sfarsit, SCM Craiova a spart ghinioanele si a obtinut un punct mare in deplasare.

Inca o data apararea si poarta au fost punctele noastre forte. De remarcat ca Ekaterina Dzhukeva a fost din nou jucatoarea #1 a Craiovei, fiind desemnata si jucatoarea meciului.

Ekaterina Dzhukeva

Punct mare in deplasare si punct de inflexiune pentru viitor

S-a terminat 20 : 20, cu un punct mare si muncit obtinut de SCM Craiova. Dar mai ales cu un punct de cotitura pe care se poate construi in continuare.

Caderea de final a Craiovei, cosmarul ultimelor partide, s-a transformat in 7 minute de poveste. In aceste minute Nykobing a inscris o singura data iar fetele noastre au punctat de 5 ori. 5 goluri inscrise de jucatoare diferite, pe care nordicele nu intelegeau de unde le-a scos Bogdan Burcea.

Nu stiu daca asta a fost tactica sau asa a fost cursul jocului. Insa Ana Maria Tanasie, Elena Gjorgjevska, Mariana Costa si Timea Tatar au fost surprizele de final. Probabil ca despre Blondie (Andreea Ianasi) erau avertizate din tur, insa nici asa n-au putut sa impiedice golul izbavitor.

In meciul din Banie principalele marcatoare ale oltencelor au fost Andrea Seric si Andreea Ianasi. Danezele le-au tinut minte si le-au blocat, insa au aparut ca din senin Timea Tatar (5 goluri), Elena Gjorgjevska (4) goluri si Ana Maria Tanasie (3) goluri. Tot 3 si Blondie, care alaturi de Mariana Costa a scris povestea celor 5 goluri din ultimele 7 minute.

Surprizele lui Bogdan Burcea

Minute de final mi-au adus aminte de momentele de handbal total din sezonul trecut, cand SCM Craiova trecea peste orice greutati. Si cand oricare dintre jucatoare era in stare sa produca surpriza si sa puncteze.

Spuneam ca in ciuda rezultatelor actuale, dupa experienta europeana a anului trecut SCM Craiova s-a „imbunatatit” in cateva puncte esentiale. Experienta lui Bogdan Burcea s-a vazut prin diferenta de joc dupa time-out-urile noastre si ale lor.

Iar imaginea buna a echipei de handbal s-a vazut si la Falster, alaturi de steagurile tricolore din tribuna.

Suporterii romani n-au mai dominat atmosfera, cum a fost la Kristiansand, Dortmund sau Koprivnica. Insa prezenta lor le-a impulsionat pe handbalistele Craiovei.

suporteri romani in Danemarca

Si totusi putea fi si mai bine, daca jucatoarele Craiovei nu iroseau 4 lovituri de la 7 m dintre cele 5 acordate.

Dar ori cu 2 puncte la Nykobing, ori cu un singur punct mare, SCM Craiova este obligata sa bata in ultimul meci. Jucam acasa cu Bera Bera, echipa care ne-a administrat o bataie super-amara in meciul din Spania.

Urmeaza meciul cu Super Amara Bera Bera

Victoria Craiovei cu Super Amara Bera Bera este obligatorie, dar nu suficienta. Daca Podravka Koprivnica, deja calificata, nu castiga ultimul meci de-acasa, visul european al Craiovei se opreste in grupe.

SCM Craiova - Super Amara Bera Bera

Ce-i drept, conteaza si calculele dar si felul cum se incheie parcursul european din grupe.

• Putem sa nu ne calificam, dar sa facem un meci bun.
  • Putem sa invingem, dar sa nu mergem mai departe.
  • Putem sa facem egal, dar sa fie un punct mare pentru „europenele” viitoare.

Meciul va fi inca o caramida, in plus sau in minus, pentru reconstructia echipei din Banie.

La ora partidei cu Bera Bera vom sti deja scorul de la Koprivnica, deoarece meciul dintre croate si daneze se joaca Sambata.

SCM Craiova joaca Duminica si indiferent de scorul celuilalt meci, leoaicele trebuie sa bata ca sa-si continue revenirea.

Dar si pentru ca punctele europene conteaza la zestrea Romaniei pentru urmatorul sezon european. Iar SCM Craiova si CSM Bucuresti sunt singurele echipe care mai pot aduce puncte tarii noastre.

Hai Craiova! Hai fetele! Hai Romania!

Update:

Biletele pentru meciul dintre SCM Craiova si Super Amara Bera Bera sunt puse in vanzare astfel:

• Joi, 7 Februarie doar pentru posesorii de abonamente,
  • Vineri, Sambata si Duminica pentru toti iubitorii handbalului.

Pretul unui bilet este 20 de lei iar programul casei de bilete de la Sala Polivalenta este 10:00 – 18:00