Stiti vorba aia, e „major si vaccinat”? Se refera la cineva care e responsabil pentru faptele sale. Eu zic ca am fost responsabil si cand m-am ferit de covid, dar si dupa ce l-am luat si nu l-am raspandit. Consider ca sunt responsabil pentru sanatatea mea mai ales acum, cand m-am programat pentru vaccin.
Pentru ca vremea de-afara se intoarce spre iarna, azi am dat verde la primavara macar la Miercurea fara carne. Adica mi-am propus sa mananc cat mai multe verdeturi crude sau bucatarite. Hai sa vedeti ce-a iesit.
Daca anul trecut a fost dedicat lui Ludwig van Beethoven, asta nu inseamna ca in 2021 nu mai avem Beethoven in concert. Ba dimpotriva, suntem antrenati si abia asteptam sa continuam periplul muzical inceput anul trecut.
In weekend mi-a sarit in ochi o stire Agerpres, cu numar redus de decese dupa o vaccinare accelerata din Marea Britanie. Mai precis, dupa ce peste 50% din populatia UK a fost vaccinata cel putin cu prima doza, decesele zilnice cauzate de covid au ajuns la 10.