Prima victorie in Cupa EHF: SCM Craiova – Debrecen 24 – 19

Sambata n-a fost chiar plina Sala Polivalenta din Craiova dar au fost mai multi suporteri decat de obicei. Iar atmosfera deosebita le-a priit handbalistelor noastre, care ne-au oferit prima victorie in Cupa EHF.

SCM Craiova - Debrecen, prima victorie in Cupa EHF

24 : 19 si prima victorie in Cupa EHF

N-a fost un meci usor, ba chiar in primele minute unguroaicele de la Debrecen au condus cu doua goluri diferenta. Pentru putin timp insa, SCM Craiova egaland repede.

SCM Craiova in atac

Prima repriza a fost foarte echilibrata, diferenta de 1 gol de o parte sau alta fiind recuperata rapid. Insa in ultimele minute ale primei reprize fetele de la SCM au inceput sa se distanteze. Mai intai la 2-3 goluri, pentru ca pe final diferenta la pauza sa fie de 5 goluri.

scor la pauza

Diferenta a fost posibila gratie unei aparari foarte bune in care Jelena Trifunovic si Nicoleta Tudor s-au completat perfect. Iar cand unguroaicele au trecut de aparare, au dat de Yuliya Dumanska.

SCM Craiova in aparare

Repriza a doua a fost si mai frumoasa! Fetele noastre au condus permanent, nelasandu-le pe handbalistele de la Debrecen sa se apropie pe tabela de marcaj.

inca o repriza

La un moment dat diferenta a fost si de 8 goluri, reducandu-i la tacere pe cei 100 de suporteri veniti din Ungaria.

Iar cand Flori Stanciu a inchis ermetic poarta Craiovei, veselia din tabara maghiara s-a transformat in apatie.

Apaea Flori Stanciu

Desi accidentata, Cristina Zamfir Florianu a fost ca de obicei principala gura de foc din atacul Craiovei.

Goool SCM Craiova!

Alaturi de ea, Andreea Pricopi si extremele Alice Ardean Elisei si Zeljka Nikolici au fost cele mai bune marcatoare.

Mi s-a parut ca Andreea Pricopi a facut cel mai bun meci de pana acum la Craiova. Foarte concentrata si conectata la joc, marcand si de la 7 m si din actiune si scotand multe lovituri de la 7 m.

Atat de conectata a fost la atmosfera partidei incat la final, chiar dupa ce se incheiase meciul, a continuat sa scandeze alaturi de galerie. Bravo Andreea, spor in continuare!

S-a incheiat 24 – 19, mentinandu-se diferenta de 5 goluri de la pauza.

scor final Craiova 24 - Debrecen 19

Ar fi putut fi si mai bine, dar pe final Craiova a ratat mai mult iar Debrecen a mai redus din diferenta.

Chiar si asa, fetele merita felicitate pentru victorie, mai ales ca vin dupa 2 meciuri mai putin reusite.

Cum am trait meciul SCM Craiova – Debrecen

Am avut acreditare mass-media pentru Cupa EHF insa am preferat sa urmaresc meciul din tribuna.

acreditare mass media

Atmosfera a fost superba iar pauzele de time-out presarate cu melodii alb-albastre care au animat spectatorii. Si pe mine, cu steagul alb-albastru.

cu steagul alb-albastru

Doar in partea centrala a tribunei s-a stat pe scaune.

panorama

„Peluzele” au urmarit partida in picioare.

Hai Craiova!

Nu mai zic ca la meci au fost prezente 2 galerii. Pe langa galeria de la handbal, a fost prezenta si Peluza Sud, galeria de la fotbal.

Sala Polivalenta Craiova

Pe langa scandarile „specifice”, la final s-a cantat si Desteapta-te romane!

In videoclip se vede si internationala Madalina Zamfirescu, fosta componenta a SCM Craiova care acum evolueaza la Debrecen. N-a jucat, fiind accidentata, insa a venit sa ne salute. Spor la recuperare Mada, ca vine Trofeul Carpati!

Nu l-am prins pe Bogdan Burcea la interviuri, patrunzand cu greu printre suporterii craioveni fericiti pentru prima victorie in Cupa EHF.

L-am auzit insa pe Tone Tiselj spunand ca avem o echipa foarte buna. Si ca deocamdata se gandeste la urmatorul meci din campionat, pana la returul din Cupa EHF.

Cristina Florianu (Zamfir) a tinut sa multumeasca suporterilor pentru victoria cu Debrecen.

Pana cand s-au terminat interviurile majoritatea jucatoarelor noastre plecasera. Am mai apucat insa sa fac o fotografie cu Bobana Klikovac.

cu Bobana Klikovac

Jos jedno 🙂 Hvala Bobana!

Bravo fetele! Spor in continuare!

Urmeaza meciul din deplasare cu Magura Cisnadie, Miercuri, 15 Nov de la ora 16:00. Va fi un meci dificil, echipa din Cisnadie fiind doar la un punct in spatele Craiovei.

Sper sa fie televizat meciul, desi acum nu apare nimic pe site-ul FRH. Nici macar arbitrii 🙂

Sper sa trecem cu bine peste meciul de la Cisnadie, cu puncte si fara accidentari. Apoi Duminica, 19 Nov de la ora 19:15 vom tine pumnii fetelor pentru returul cu Debrecen. Dupa prima victorie in Cupa EHF speram sa ne bucuram si pentru prima calificare in grupe.