Handbalul a castigat chiar daca SCM Craiova a pierdut un meci

Dupa 4 victorii consecutive acasa in grupele EHF, a venit si prima infrangere. Chiar si asa, handbalul a castigat la Craiova.

handbalul a castigat la Craiova

Cateva sute de craioveni n-au mai prins bilete la Sala Polivalenta dar alte mii (zeci sau sute de mii) l-au vazut la televizor. Insa pentru cei peste 4 000 de suporteri din polivalenta craioveana a fost inca o sarbatoare a handbalului.

Atmosfera europeana in Sala Polivalenta din Craiova

In alte sporturi prezenta in primavara europeana a devenit mai rara. In handbalul feminin sunt 3 echipe care joaca in cupele europene. SCM Craiova este in premiera in sferturile EHF Cup si la fiecare meci de-acasa atmosfera a fost extraordinara. Pana ieri credeam ca apogeul a fost atins la meciul cu Brest.

A fost mai mult decat oricand, chiar daca diferenta de valoare s-a vazut de la inceput.

Craiovenii si-au sustinut echipa, au facut valuri, le-au incurajat pe fete si au depasit numarul de decibeli atins in Sala Polivalenta.

De-asta spuneam ca handbalul a castigat. Echipa din Craiova a castigat noi suporteri, multa simpatie si sper sa castige si cativa sponsori.

Handbalul a castigat si cativa suporteri oficiali la Craiova?

Ma gandesc la sponsori nu de alta, dar jucand cu Lada din Rusia, ne-ar fi stat bine cu Ford pe tricouri. Daca la Craiova se fac masini de ultima generatie, de ce nu si marketing cu o generatie de handbaliste?

Mai sunt si alte exemple in afara de Lada Togliatti. Cel mai cunoscut este Audi Eto Gyor, castigatoare de Champions League. Ok, veti spune ca la Craiova abia am scos capul in Europa. Dar spre deosebire de CSM Bucuresti, o alta castigatoare de Champions League, echipa craioveana are cateva mii de suporteri la fiecare meci din campionat. Iar simpatia pentru handbal si daruirea fetelor poate fi rasplatita de sponsori.

Tot la Craiova avem producatorul de bere Heineken. Da, stiu, Heineken inseamna mai ales fotbal de Champions League. Insa nu pot sa remarc asemanarea intre culorile craiovencelor la meciul cu Lada Togliatti si cromatica Heineken fara alcool.

fetele noastre gri-alb-albastre

Si din partea vinurilor ar fi loc de mai bine. Sunt multe podgorii in Oltenia insa la Domeniile Samburesti am vazut o abordare care intelege femeile.

Delaco - Domeniile Samburesti

Ma opresc aici cu exemplele, vreau doar sa spun ca daruirea exemplara a fetelor de la SCM Craiova ar trebui remarcata si valorificata.

Cum a fost meciul cu Lada Togliatti

Lada Togliatti este castigatoare a Cupei EHF si participanta in Champions League. Fata de echipele europene care s-au inclinat la Craiova, Lada a avut o viteza in plus. Ca atare au condus inca din primele minute iar la pauza era o diferenta de 6 goluri.

Craiovencele n-au renuntat la lupta si au incercat inca o remontada ca in meciul cu Brest. N-au fost departe, apropiindu-se la un singur gol la scorul de 16 – 17. Oboseala si valoarea adversarelor si-au insa spus cuvantul si de data asta n-au mai reusit sa intoarca scorul.

S-a terminat 23 : 25. Chiar si asa, diferenta de 2 goluri ar fi putut fi stearsa de ratarile de la 7 metri sau de aruncarile in bara.

Ana Maria Ticu a fost cea mai constanta handbalista a Craiovei. Spunea la conferinta de presa ca SCM Craiova merge la Togliatti cu gandul la victorie.

Atunci m-am gandit ca Ratusca noastra este inca in transa dupa meci. Dar judecand la rece, daca erau mai multe parade ale Yuliyei Dumanska?

Sau mai multe goluri de la Zeljka, Cristina, Bobana sau Alice?

Ratarile ar fi putut sa faca diferenta si azi. De ce sa nu speram ca se va intampla in Rusia?

Intrebat daca o vede pe Lada Togliatti castigatoarea Cupei EHF, Bogdan Burcea a raspuns ca mai sunt de jucat 60 de minute in Rusia.

conferinta de presa SCM Craiova - Lada Togliatti

Va spuneam ca handbalul a castigat la Craiova. De remarcat ca in ciuda infrangerii cu rusoaicele, craiovenii si-au sustinut favoritele pana la final si le-au scandat numele minute in sir dupa terminarea meciului.

incurajari dupa meciul cu Lada Togliatti

Dar pana la meciurile si deplasarile obositoare din Rusia, SCM Craiova si CSM Bucuresti joaca Miercuri in Banie.

CSM Craiova – CSM Bucuresti, derbi european la Craiova

Ocupantele locurilor 1 si 2 din Liga Florilor se intalnesc Miercuri, 7 Martie la Craiova. Ca intotdeauna va fi un meci spectaculos si cu multe goluri. Ambele echipe vin dupa meciuri grele in Europa si inaintea altor meciuri europene decisive.

Partida se disputa la o ora nepotrivita, 15:00, 16:30, dar si asa sper sa fie o atmosfera olteneasca in tribune.

Toti la Sala Polivalenta!

Ca atare imi doresc doar 3 lucruri: sala plina, arbitraj corect si un meci fara accidentari.

Am fost in Sala Rapid la meciul in care s-a accidentat Alice Ardean Elisei si nu-mi doresc ca vreuna dintre echipe sa retraiasca astfel de momente.

La fiecare dintre ultimele intalniri dintre SCM si CSM s-au depasit de fiecare data 50 de goluri, deci spectacolul este garantat.

Sa fie handbal, sa fie bucurie si spectacol in Banie! Cheama-ti si prietenii si hai sa facem galerie!