Iata ca avem optimi romanesti la Australian Open pe 24 Ianuarie, dupa ce Simona si Sorana s-au calificat in aceasta faza a competitiei.

optimi romanesti la Australian Open. Hai Romania!

Simona a trebuit sa treaca de Danka Kovinici pentru a ajunge in optimi la Australian Open. Dar mai ales a trebuit sa suporte caldura infernala din vara australa.

statistici meci Simona Halep vs Danka Kovinic

Simona Halep vs. Kovinici pentru calificare in optimi romanesti la AO

Simo s-a achitat rapid de indatoriri si a castigat meciul intr-o ora si 4 minute. A fost un parcurs ideal, campioana noastra jucand eficient, fara set pierdut si cu puterile dramuite pentru saptamana a doua. Dar sa vedem cum a fost meciul cu muntenegranca Danka Kovinici.

steaguri nationale la Australian Open

Primul set a fost echilibrat doar pana la 2 : 2. Apoi Simona a apasat acceleratia si n-a mai pierdut niciun game.

5 : 2 cu Danka Kovinic

Simona Halep a castigat primul set cu 6 : 2 in 29 de minute, dar nu s-au oprit aici game-urile castigate consecutiv.

A continuat cu 2 : 0 in setul secund. Atunci Kovinic a avut o revenire, reusind sa castige primul game dupa o pauza de 6 consecutive castigate de Simo. Mai mult, a avut minge de break la 2 : 1 pe serviciul Simonei.

moment psihologic pentru optimi romanesti la AO

A fost o scurta izbucnire a campioanei noastre, care facuse o dubla greseala cu soarele in ochi: „E praf serviciul asta!”

Dar Simona Halep s-a calmat si a reusit sa castige game-ul de serviciu, ducand scorul la 3 : 1. Apoi a fost randul Simonei sa aiba minge de break, pe care a fructificat-o si a dus setul 2 la 4 : 1.

minge de break la 3 : 1

Mult mai relaxata in finalul partidei, Simona a dictat ultimele game-uri. Cu bratul relaxat, traiectoriile alese de Simo au fost precise si spectaculoase.

Simo cu bratul relaxat spre optimi romanesti la AO

Chiar si adversara a aplaudat cateva astfel de reusite.

aplauze Danka Kovinic

A fost o victorie meritata, dar nu atat de usor obtinuta pe cat o arata scorul.

match point Simona Halep pentru optimi romanesti la Australian Open

Kovinic s-a tinut de multe ori ca scaiul de Simona, rezultand multe raliuri lungi castigate pe rand. Muntenegreanca a incercat si cateva scurte la fileu, majoritatea dejucate de Simona. Insa cel mai greu adversat pentru ambele jucatoare a fost caldura necrutatoare.

Danka Kovinic

A fost bine ca Simona a reusit sa inchida meciul dupa 1 ora si 4 minute.

statistici fizice Simona Halep

Spre deosebire de adversara din optimi, Alize Cornet, care a petrecut 2 ore si 45 de minute in caldura infernala.

Victorie Simona pentru optimi romanesti la Australian Open

Ma bucur sa vad ca Simona este in buna forma fizica si foarte increzatoare. Spor in continuare!

Simona Halep in prima dintre cele 2 optimi romanesti la AO

2 meciuri romanesti in optimile Australian Open 2022

Meciul cu Alize Cornet va fi in dimineata de Duminica spre Luni, nu mai devreme de ora 04:00, ora Romaniei. N-au fost multi spectatori la meciul Simonei cu Kovinic, dar printre acestia si-au facut loc suporterii romani. Sunt sigur ca vor fi si mai multi in optimi.

Hai Simona!

Sorana Cirtea va juca cu Iga Swiatek la o ora mai prietenoasa pentru Romania, nu mai devreme de 07:30.

Cele 2 optimi romanesti se potrivesc bine cu ziua libera de 24 Ianuarie. Ziceam eu ca Australia este pamant romanesc in prima saptamana de Grand Slam. Hai Romania si in saptamana a doua la Australian Open!

Sorana Cirstea suprinzatoare la Australian Open

Daca la Simona Halep ma asteptam sa treaca de adversarele mai slab cotate, adevarata surpriza romaneasca la Australian Open este Sorana.

Hai Sorana! Hai Romania in optimi romanesti la Australian Open!

Dupa ce a trecut de Petra Kvitova #19 WTA, Sorana a reusit s-o invinga si pe rusoaica Pavlyuchenkova, #11 WTA.

Sorana Cirstea vs Pavlyuchenkova pentru optimi romanesti la AO

N-a fost deloc un meci usor, Sorana a castigat cu 6 : 3 primul set si l-a pierdut pe al doilea cu 2 : 6. Conteaza insa ca s-a impus in setul decisiv cu 6 : 2.

Victorie Sorana Cirstea!

Iar ca sa fie tacamul complet, meciul din optimi este impotriva Igai Swiatek, #9 WTA.