Rapid Bucuresti a castigat Cupa Craiovei 2022

Dupa prima zi cu 2 victorii la Cupa Craiovei, Rapid Bucuresti a fost victorioasa si-n urmatoarele 2 zile. Cu 3 victorii din 3 meciuri giulestencele au castigat Cupa Craiovei 2022. Dar sa revenim la ultimele 2 zile ale turneului.

Rapid Bucuresti castiga Cupa Craiovei 2022

Vineri la Cupa Craiovei

Ziua de Vineri a inceput cu meciul dintre Alba Fehervar vs Rm. Valcea 29 : 39.

Alba Fehervar vs Rm Valcea

Valcencele au condus autoritat meciul, victoria nefiind pusa niciun moment sub semnul intrebarii.

Apoi SCM Craiova a intalnit Rapid Bucuresti in al doilea meci al zilei.

Cu o super-echipa in care a straluciut Lacrabere, a fost egalitate pe tabela de marcaj doar in primele 5 minute.

Lacrabere Rapid Bucuresti

Apoi giulestencele s-au detasat la 4 goluri la finalul primei reprize (8 : 12).

Mai rau decat scorul de pe tabela a fost momentul in care s-a accidentat Ana Paula Rodrigues, cu 10 secunde inainte de pauza.

Kanor - Rodrigues

La un contact cu cotul lui Kanor, dupa o lovitura la gat, jucatoarea Craiovei s-a prabusit pe parchet.

accidentare Rodrigues in meciul SCM Craiova vs Rapid Bucuresti

Dupa cateva minute Rodrigues a fost scoasa de pe teren cu targa.

A venit apoi si verdictul, fractura cervicala 🙁 Dupa ce in meciul de Joi SCM Craiova a pierdut-o pe Anastasija Babovic (ruptura a ligamentului incrucisat), doar accidentarea Anei Rodrigues mai lipsea.

La Cupa Craiovei SCM Craiova a fost nevoita sa joace fara:

• Cristina Zamfir,
  • Ana Maria Ticu,
  • Maria Mincu,
  • Carmen Selaru,
  • Bianca Curment.

In loc sa se rareasca jucatoarele accidentate, iata ca infirmeria Craiovei s-a pricopsit cu inca 2 accidentari de durata.

Cu astfel de absente si cu 1 singur portar, craiovencele au fost prada usoara pentru Rapid Bucuresti.

Diana Susnea in meciul SCM Craiova vs Rapid Bucuresti

Macar am vazut-o pe Ruth Joao jucand atat in aparare, cat si in atac.

Ruth Joao in meciul cu Rapid Bucuresti

Extremele si-au facut si de data aceasta datoria, fiind principalele marcatoare.

Dijana Mugosa gol cu Rapid Bucuresti

Indiferent de efectiv si de scor, spectatorii fideli si-au incurajat favoritele.

Blue Legion la meciul cu Rapid Bucuresti

Meciul SCM Craiova – Rapid Bucuresti s-a incheiat cu scorul 20 : 30.

Rapid Bucuresti castiga Cupa Craiovei dupa 3 victorii

In a treia zi a Cupei Craiovei, balul handbalistic a fost deschis de partida dintre Rapid si Alba Fehervar.

Din nou a fost o partida fara probleme pentru giulestence, care au zburdat pe teren.

In minutul 10 era deja 8 : 2 pentru Rapid, prima repriza terminandu-se cu 19 : 9.

De data asta a impresionat frantuzoaica Orlane Kanor, care a fost pe tot terenul. A inscris 4 goluri, a dat multe pase decizive si primit 2 eliminari. Dar mai presus de toate s-a remarcat prin viteza si detenta.