Alta Simona Halep la Australian Open 2020

Dupa ce a debutat cu victorie in 2020 si apoi a plecat repede din primul turneu, vedem o alta Simona Halep la Australian Open.

alta Simona Halep la Australian Open

Simona Halep a inceput anul 2020 dupa cateva schimbari de program. In loc de vacanta in tara, in Decembrie s-a intrenat la Dubai alaturi de Darren Cahill si Artemon Apostu-Efremov. Apoi s-a incalzit la Adelaide, insa fara sa impresioneze.

Cu adevarat impresionant a fost meciul de debut la Australian Open. Cu americanca Jennifer Brady pornita ca din pusca, Simona Halep a avut un prim set foarte dificil.

Meciul a inceput practic de la 2 – 0, americanca facand break-ul din prima.

Simona a reusit sa-si faca serviciul la 2 – 1 si diferenta s-a mentinut 3 – 2 si 4 – 3, pana cand Simona a reusit break la 4 – 4. Si-a facut si serviciul si pentru prima data in meci conducea la scorul de 4 – 5.

A fost randul lui Brady sa castige 2 game-uri consecutive si scorul a devenit 6 – 5 si serviciu pentru americanca.

Momente decisive si 3 mingi de set salvate

Brady a avut 40 – 30 insa n-a reusit mingea de set. A mai avut inca 2 posibilitati sa inchida setul, dar si de data asta Simona s-a opus. Apoi a venit randul jucatoarei noastre sa aiba 2 sanse de break. Pe prima a ratat-o, dar la a doua a castigat si a trimis meciul in tie-break.

Aici Simona a inceput bine, si-a facut serviciul si a castigat primul mini-break. A revenit Brady, a revenit si Simona cu mini-break si a inchis cand americanca ajunsese la 5.

Hai Simona!

Set castigat de Simona, dupa ce Jennifer Brady fusese pe val in multe momente.

Australian Open

Setul al doilea a fost din alt film, americancei nevenindu-i sa creada ca a pierdut un set in care a dominat in mare parte. In setul 2 a fost randul Simonei sa inceapa cu break, apoi americanca „s-a taiat” si n-a mai reusit decat un singur game.

Scorul de 6 – 1 pentru Simona a consfintit victoria jucatoarei mai valoroase.

• in momentele principale a fost mai lucida,
  • a surprins-o pe americanca cu mingi scurte sau veniri la fileu.

Simona Halep

Dar sa le luam pe rand.

Indiferent ce se intampla de partea cealalta a fileului, Simona s-a concentrat pe jocul si strategia ei. A fost atenta mereu, a servit constant bine si n-a facut nici macar o dubla-greseala. Fata de 3 ale adversarei, putem spune ca jucatoarea noastra a fost fara greseala din acest punct de vedere.

Chiar daca a mai gresit incercand sa preia initiativa, a avut incredere si a mers pe aceasta strategie.

Atunci cand Brady se pregatea sa castige primul set, Simona a stralucit cu mingi scurte, cu voleuri sau cu mingi spectaculoase.

Aceste reusite au zdruncinat-o pe americanca si a cedat.

Setul 2 la discretia Simonei

Acest lucru s-a vazut clar in setul secund, cand Jennifer Brady terminase benzina si mental si fizic. In timp ce Simona zburda pe teren si era tot mai sigura.

Un singur lucru ar fi avut de imbunatatit azi Simona Halep. Norocul. Probabil ca fileul era Made in USA, pentru ca a fost doar de partea americancei. Chiar si asa, jucatoarea noastra a ramas calma si a jucat un tenis foarte bun.

Nu mai tin minte de cand n-am mai vazut un prim set atat de bun in primul tur al unui Grand Slam. Ambele jucatoare au dat ce-au avut mai bun, rezultand un spectacol de clasa.

Alta Simona Halep in Grand Slam-uri?

Vazand-o pe Simona cat era de hotarata sa inchida repede setul 2, mi-am adus aminte de observatiile lui Mats Wilander. Realizatorul emisiunii Game, Schett & Matts spunea despre Simona Halep ca petrece prea mult timp pe teren in prima saptamana de Grand Slam. Si ca daca vrea sa aiba rezultate la aceste turnee, Simona nu mai trebuie sa intre vlaguita sau accidentata in saptamana decisiva.

Statisticile meciului confirma superioritatea Simonei si un inceput bun de Australian Open: