In weekend mi-a sarit in ochi o stire Agerpres, cu numar redus de decese dupa o vaccinare accelerata din Marea Britanie. Mai precis, dupa ce peste 50% din populatia UK a fost vaccinata cel putin cu prima doza, decesele zilnice cauzate de covid au ajuns la 10.
Am fost in 2 supermarketuri in weekend, dupa restrictiile corespunzatoare indicelui de 4/1000 din Craiova. De cand s-a depasit limita de 4 la mie, in weekend se inchid magazinele la 18:00. Iar circulatia este restrictionata dupa ora 20:00. Doar in weekend, pentru ca in timpul saptamanii stingerea se da la ora 22:00 si supermarketurile se inchid la 21:00.
Mi-a adus aminte Facebook Memories ca in urma cu 4 ani am alergat pe 1 Aprilie la Semimaraton Brasov. Vazand acel semimaraton din amintiri, cu oameni multi la un loc, mi-am dat seama ca n-am mai alergat de mult timp intr-o competitie organizata. Ma organizez eu sa alerg in fiecare weekend, insa imi lipsesc alergarile animate de mai multi participanti.
Ma asteptam ca Miercuri seara sa fie mai putini protestatari la mitingurile pentru „libertate” si anti „dictatura”. Voi dezvalui ghilimelele mai tarziu, acum sa explic asteptarea. A fost meci de fotbal, fratilor! Nu zic ca toti „protestantii” fac parte din galerii sau ca au microbul nationalei de fotbal. Dar cred ca majoritatea fac parte din galeria celor care pun pe …