Victorie cu Slatina in ultima etapa a turului la handbal

Ultima etapa a turului Ligii Florilor s-a incheiat cu o victorie cu Slatina. SCM Craiova continua seria rezultatelor bune in campionat si se pregateste pentru retur.

SCM Craiova vs CSM Slatina

Spuneam la final de an ca in 2023 ar trebui sa fie mai multe victorii pentru SCM Craiova. Motivele tin de omogenizarea lotului si de revenirea jucatoarelor de baza. Ana Maria Ticu este deja pe teren si marcheaza meci de meci, Cristina Zamfir a revenit deocamdata pe banca de rezerve. Asteptam si revenirea Dijanei Mugosa.

Victorie cu Slatina dupa un meci echilibrat in prima parte

Slatina a venit la Craiova in goana disperata dupa puncte in Liga Florilor. Cu doar 6 puncte stranse in prima parte a campionatului, slatinencele sperau sa obtina un rezultat bun in Banie.

Au inceput mai hotarate, au condus la inceputul primei reprize si abia din minutul 25 alb-albastrele Craiovei au preluat controlul.

atac CSM Slatina in meciul cu SCM Craiova

A fost 16 : 12 la pauza, dupa ce SCM Craiova egalase la 12.

In prima repriza s-a remarcat portaritele Slatinei, imbatabile la lovituri de la 7 m si in dueluri 1 la 1 cu handbalistele Craiovei.

In partea a doua Slatina s-a mai apropiat o singura data la scorul de 19 : 18, apoi diferenta s-a tot marit.

SCM Craiova bs CSM Slatina 23 : 19

Etapa #13 s-a dovedit cu noroc pentru SCM Craiova, aducand o victorie cu Slatina la diferenta de 6 goluri, 28 : 22.

• Ana Paula Rodriguez 1.

Chiar daca n-au fost mai multe goluri si mai multe marcatoare, ca in victoriile trecute, sa remarcam reusitele de pe toate posturile.

Melanie Bak a fost golgetera acestui meci, inscriind din actiune si de la 7 m.

Melanie Bak pentru victorie cu Slatina

Cele mai spectaculoase goluri au fost realizate de Adina Cace, in mare viteza. Ana Maria Ticu a continuat prestatiile bune.

Ruth Joao arata din ce in ce mai bine in aparare, dar a inscris si 5 goluri de pe pivot sau pe contraatac.

Ruth Joao, victorie cu Slatina

A fost de departe cel mai bun meci al Samirei Rocha, extrema stanga a Craiovei.

Samira Rocha

Katarina Krpez n-a mai reusit multe goluri, asa cum ne-a obisnuit. Insa a fost deseori de netrecut in aparare, unde a recuperat multe mingi transformate in contraatacuri.

Katarina Krpez marcheaza pentru victorie cu Slatina

In poarta Craiovei s-a remarcat Helena Sousa, de netrecut mai ales in repriza secunda.

A incununat prestatia buna cu o parada de la 7 metri in ultima faza a meciului.

avem portat, Helena Sousa

Felicitari SCM Craiova pentru victoria cu Slatina, muncita si meritata!

Victorie cu CSM Slatina

Daca n-ati fost in sala, ca sa le incurajati pe handbaliste, gasiti meciul pe canalul de Youtube si in imagini surprinse de mine.

Dupa victoria cu Slatina urmeaza meciul din deplasare la Baia Mare

Dupa 3 victorii si un egal in deplasare la Valcea, SCM Craiova se pregateste de deplasare la Baia Mare.

Baimarencele sunt in urma Craiovei in clasament, pe locul 9 cu 15 puncte. SCM Craiova sta un pic mai bine, pe locul 7 cu 19 puncte.

Se anunta deci un meci echilibrat in weekendul viitor. Sa speram ca va fi o partida frumoasa de handbal, fara accidentari sau iesiri in decor ale arbitrilor.

Referitor la arbitraj, uite ca se poate si o prestatie cu zambetul pe buze. Dupa un meci fara probleme deosebite, arbitrul a discutat amical cu suporterii din tribuna.