Castraveti in saramura am avut si de dimineata si de cu seara, azi la Miercurea fara carne. Dar vreau sa va fac pofta cu tot meniul, daca tot sunteti aici š Asa ca va invit la bunatati fara carne, de dimineata si pana seara.
Castraveti in saramura la micul dejun
Pentru de dimineata am avut oua de prepelita perpelite in tigaia de clatite. Clasic, nimic nou. Le-am asociat cu
- rosii cherry Strabena (rosii cu gust de rosii),
- cascaval,
- icre de hering,
- castraveti murati.
Castraveti murati in saramura am mai avut intensiv la Miercurea fara carne, in Clompi si pane. Acum am ales sa-i asociez natur in diverse combinatii.
In combinatia de dimineata au adus savoare si senzatii amar-acrisoare alaturi de rosiile dulci-acide si de icrele uleioase.
Cirese amare in intervalul dulce
Am continuat gustul dulce-amar in intervalul dulce 09:00 – 11:00. In sensul ca am savurat cirese amare cu ciocolata neagra. M-am enervat ca n-am mai gasit cirese amare nici la Auchan si nici macar in piata. Insa am descoperit un cires amar la job, asa ca m-am asigurat cu o mana de super cirese negre, mici si amare.
Ciorba de dovlecei la pranz
Pe caldurile astea sufocante a mers la fix o ciorba de dovlecei rece, gustoasa si revigoranta. Ar fi mers si-un iaurt sau un chefir in ciorba rece, dar mi-a venit ideea prea tarziu š
Castraveti in saramura mai pe seara
Seara am rezervat-o pentru Fondue, cu rosii cherry Strabena perpelite, cu mamaliga coapta, avocado si… castraveti in saramura.
Foarte buna, ar fi mers si-un vin alb cu aciditate mare, dar trebuia sa ajung si la masaj mai pe seara.
Asa ca am lasat vinul pentru o bere rece mai pe seara, la FIFA World Cup.
Pofta buna fara carne!
Update
Am avut si eu branza azi in meniu, dar va poftesc la Brindusa pentru o placinta cu urda de capra.
Pofta buna fara carne!

Blogoltean verde ca prazul si natural ca Aloe Vera.
Informatia utila impartasita este remediul natural contra ignorantei
Brindusa Aluculesei
Interesant meniul tau Či eu am fost tot pe acolo cu supÄ de dovlecei, chiar mi-a plÄcut mult.
Daniel Botea
Buna ciorba de dovlecei, dar acum m-am gandit ca mergea o tripla cu ciorba/supa tarator, cu castraveti murati, iaurt, usturoi, marar, nuca si cuburi de gheata. Asta da ciorba racoritoare š